Şimdi Okunuyor:
Psikoloji Bilgini Ölç!
Tam İçerik 20 second read

Psikoloji,  davranışların ve zihinsel süreçlerin sistematik ve bilimsel olarak incelenmesidir. Günümüzde çoğu insanın meraklı ve ilgili olduğu bu alanda sen ne derece bilgilisin? Hadi bakalım!

Test sonucunuzu Twitter ve Facebook üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz -,-

Bilişsel gelişim alanında çalışmalar yapmış olan Piaget bebeklerin ilk aylarda bir nesne görüş alanlarından çıktığında o nesnenin yok olduğu yanılgısına düştüklerini ama zamanla bunun geçtiğini düşünür, bu durum ortadan kalktığında bebek hangi özelliği kazanmış demektir?

Nesene sürekliliği Piaget'in duyusal motor döneminin kazanımlarından biridir. 1
Doğru ! Yanlış !

5 aylık bir bebek gözünün önündeki bir nesne kaldırıldığında, yok olduğunu böyle bir nesnenin evrende bulunmadığını düşünür. 9. aydan itibaren bebek nesnenin o görmese de var olduğunu, görüş alanından çıktığında yok olmadığını fark eder.

Sosyal psikolojinin ilk laboratuvar deneyi olarak kabul edilen çalışma hangisidir?

küçük albert deneyi
Doğru ! Yanlış !

Triplett, 1898 yılında gerçekleştirdiği sosyal kolaylaştırma (social facilitation) deneyinde, bisikletçilerin, seyirci önündeyken yalnız olduklarına kıyasla daha iyi performans gösterdiklerini buldu.

Organizmaların çevrelerinde gelişen olayların kendilerini ödüllendirmesine, cezalandırmasına bağlı olarak nasıl yeni davranışlar öğrendiklerini veya var olan davranışları nasıl değiştirdiklerini temel alan yaklaşım hangisidir?

1
Doğru ! Yanlış !

Davranışçı Kuram, 1914 yılında John Watson'la birlikte gelişme göstermiş ve yapısalcı kurama tepki olarak doğan modern bir psikoloji akımı olarak görülmektedir. Watson, duygu, düşünce ve algı durumlarını dışta bırakarak bunun yerine davranışı ön plana almıştır.

Algıların birçok duyumun toplamından daha fazlası olduğunu yani bütünün onu oluşturan parçalardan daha fazlası olduğunu savunan bir psikolog hangi yaklaşımı benimsemiştir?

1
Doğru ! Yanlış !

Gestalt Psikolojisi, psikolojinin kurucusu Wilhelm Wundt'un görüşlerine ve yapısalcılığa karşı Almanya'da oluşturulmuş bir psikoloji akımıdır. Gestalt akımı, bilincin yapılarını incelemenin mümkün olamayacağını, çünkü insanların algılarının yapılardan çok onların birleşiminden oluşan farklı bir yapı oluşturacağını göstermek istemiştir. Bu nedenle bütüncül bir bakış açısına sahip olduğu söylenebilir.

Duygusal davranışları yorumlamak, sağlıklı bir kişiliği idame ettirmek, çevredeki olaylara dikkat etmek ve karar vermek gibi davranışların kontrolü için önemli olan korteksin ilgili bölümü hangisidir?

Beyin değişir 1
Doğru ! Yanlış !

Frontal lob özellikle yürütücü işlevler, zihinsel esneklik ve problem çözümü konusunda önemli görevlere sahip olmasının yanı sıra kişilik özelliklerimiz konusunda da belirleyicidir.

Bir demiryolu inşaatında yaşanan patlama sonucu, 6 kilogram ağırlığındaki demir çubuk sol gözünün altından girmiş ve frontal lobuna saplanmış olan fakat buna rağmen yaşamını sürdürebilmesiyle psikoloji tarihinde önemli yer edinmiş vaka hangisidir?

1
Doğru ! Yanlış !

Long 'Amerika'daki levye vakası' olarak da anılır. Bu vaka 'merakımızı tüm öteki vakalardan daha çok kamçılayan, prognozlarımızı sarsan, hatta fizyolojik doktrinleri tamamen yıkan bir vaka' olarak değerlendirilmiştir. Phineas Gage beyinle, özellikle serebral bölümlerle ilgili 19. yüzyılın ortalarında yürütülen tartışmaları etkilemiştir ve beynin belirli bölümlerine gelecek zararın kişiliği ve davranışı etkileyebileceğini ortaya koyan ilk vakadır.

Genelde uyku nöbetleri ya da gün içinde kısa süreli uykular gibi aşırı uyuma hali şeklinde kendisini gösteren kronik bozukluk hangisidir?

1
Doğru ! Yanlış !

Narkolepsi yaşam boyu devam eden ve önemli derecede yeti yitimine yol açan bir uyku bozukluğudur. Klasik dört belirtisi; karşı konulamaz uyku ataklarıyla giden gündüz aşırı uykululuğu, katapleksi, hipnogojik varsanılar ve uyku paralizisidir. Özdemir, P. G., Selvi, Y., Güleç, T. Ç., & Güleç, M. (2013). Narkolepsinin Fizyopatolojisi, Klinik Görünümü ve Tedavi Yaklaşımları. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar , 271-283.

Daha fazla tercih edilen ya da gerçekleme olasılığı daha yüksek olan davranışların, gerçekleşme olasılığı düşük olanlar için pekiştireç özelliği gösterebilmesine ne denir?

1
Doğru ! Yanlış !

Örnek: "Dersine çalışırsan top oynamaya gidebilirsin." "Ispanağını yersen kolanı içebilirsin."

Son yıllarda sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan birisi de kişinin normal kilosunun çok altında olmasına rağmen kendisini fazla kilolu görme durumudur. Bu rahatsızlığın adı nedir?

1
Doğru ! Yanlış !

Anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza sıklıkla adolesan dönemde başlayan, bu nedenle de bu yaş grubunda özellikle dikkat edilmesi gereken bozukluklardır. Gelişimsel süreci bozan etkileri nedeniyle erken dönemde tanı ve tedavileri çok önemlidir. Sorunun doğru cevabı ise Anoreksiya Nervozadır. Bulimiya Nervozada kişi normal kilosunda, hafif kilolu ya da hafif zayıf olabilir. Anoreksiyadaki en önemli fark kişinin olması gereken ortalama ağırlığının çok altında olmasıdır. Arıca, S. G., Arıca, V., Arı, M., & Özer, C. (2011). Adolesanda Yeme Bozuklukları. Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Dergisi.

Kelime anlamı "ayrık zihin" olan psikolojik rahatsızlık hangisidir?

1
Doğru ! Yanlış !

Şizofreni, toplumun yaklaşık % 1’ini etkileyen, genellikle 25 yaşından önce başlayan, bütün sosyal sınıflarda görülen, kişilerarası ve mesleki işlevselliği bozan ve süregen seyreden çok yönlü bir hastalıktır. Şizofreni belirtileri; sanrılar ve varsanılar, düşünce, konuşma ve davranış bozuklukları, duygularda ve duygulanımda bozulmalar, bilişsel kayıplar ve irade kaybıdır. Belene, E. (2009). Şizofreni’de Anksiyete Belirtilerinin, Pozitif, Negatif ve Depresif Belirtiler, İntihar Düşüncesi, İçgörü Ve Yaşam Kalitesi Açısından İncelenmesi. İstanbul: Sağlık Bakanlığı Bakırköy Ord. Prof. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve. SHE.A. Hastanesi 9. Psikiyatri Birimi

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM), hangi kuruluş tarafından yayınlanmaktadır?

1
Doğru ! Yanlış !

1892 yılında kurulan APA, başta Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM) olmak üzere çeşitli bülten ve dergiler yayınlamaktadır.

Biraz ayırt edici bir soru, bu alanla yakından ilgiliyseniz birçok psikolojik film izleme olasılığınız yüksek… Aşağıdaki ünlü yapımlardan hangisi konu olarak çoklu kişilik bozukluğunu ele almıştır?

Doğru ! Yanlış !

İnsomniadan muzdarip Tyler Durden (Edward Norton) çoklu kişilik bozukluğuna geçişini konu alan muhteşem bir film. Akıl Oyunları ise Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in canlandırıldığı paranoid şizofreniyi konu alan ilgilenenlerin kesinlikle izlemesi gereken güzel bir film. Akıl Defteri’ne gelirsek Christopher Nolan ne yapsa muhteşem olmuyor mu zaten, bu filmde de ana karakterimiz kısa süreli hafıza kaybı yaşayan Leonard, izlenilmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir film. Benden Bu Kadar filmi ise Obsesif Kompulsif Bozukluk üzerinde durulmuş, OKB’yi çoğu yönüyle ele alan güzel bir film, bu dört filmi de kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Sosyal psikolojide yer alan ve bilimsel olarak da desteklenen ikna tekniklerinden hangisi ‘’Bir kişiye önce reddedemeyeceğini küçük bir şey yaptırırsanız daha sonra istediğiniz daha büyük şeyleri kabul ettirme olasılığınız artar.’’ durumunu açıklar?

Doğru ! Yanlış !

Bir kişiye önce çok ufak bir şey yaptırırsınız çünkü bunu reddedemeyeceğini düşünürsünüz. Karşıdaki kişi bunu yaptıktan sonra kendi içerisinde tutarlı olmak koşuluyla ona daha fazla şey yaptırmaya çalışırsınız. Öncelikle bir kişiye bir ürünü çok düşük fiyattan satarsınız. Daha sonra ise onun daha yüksek fiyatlarda bir ürün almasını sağlarsınız. İlk adımda onu kendinize çekmiş yani satın almaya ikna etmiş olursunuz. İkinci adımda ise kendinize çektiğiniz kişiyi daha yüksek fiyattaki ürünleri almaya ikna edersiniz. Ufak bir şeyi kabul etmiş olmaları sizden gelecek bir sonraki büyük talebi yerine getirme konusunda size kolaylık sağlar.

Psikoloji Bilgini Ölç!
Sen yenisin galiba 🙂

Daha yolun başında gibisin, ama yola çıkmışsın belli. Psikoloji bilimi oldukça geniş kapsamı olan bir alan. İlgini kaybetmezsen bu alanla ilgili öğrendiklerin, hayatın boyunca sana ışık tutacak. Psikoloji hakkında daha çok araştırdıkça, bu alanın eşsiz değerini daha iyi fark edeceksin. Senin için alanla ilgili temel bilgileri öğrenebileceğin bir kitap önerimiz var: Rod Plotnik-Psikolojiye Giriş
Bakıyorum da ilgilisin 🙂

Psikoloji hakkında araştırıyorsun, okuyorsun, evet daha fazlasını öğrenmek istiyorsun. Yüzeysel bilgileri bir kenara bırakıp Psikoloji bilimine dair detaylarla ilgilenirsen, bu alan hakkında tahmin ettiğinden daha fazla bilmediğin şeyler olduğunu öğreneceksin. Ve öğrendikçe şaşıracaksın, bizden söylemesi. Psikoloji bilimi gelişiminin günümüze kadar geçirdiği süreci ele alan bir kitap önerimiz var: Duane P.Schultz & Sydney Ellen Schultz - Modern Psikoloji Tarihi
İlgin oldukça fazla 🙂

Sen tam anlamıyla bir Psikoloji Seversin. Psikoloji hakkında ki temel konularla ilgilisin. Belli ki araştırmayı da seviyorsun. Psikoloji sonsuz anlamlar bulabileceğimiz, hala gelişmekte olan çok değerli bir alan. Bu alana böyle ilgili olman sevindirici. Psikoloji bilimine dair daha akademik bilgileri araştırabilir, bu alana olan ilgini daha da derinleştirerek hayatına ışık tutmasını sağlayabilirsin! Psikoloji alanına olan bu hayranlığını biraz daha arttıracak bir kitap önerimiz var: Jerry M. Burger- Kişilik

Sonucunuzu paylaşabilirsiniz:

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Input your search keywords and press Enter.