Şimdi Okunuyor:
Terapist Olmak İstiyorum ama Param Yok
Tam İçerik 3 minutes read

Terapi: ” 1. Sağaltım, tedavi. 2. Bir hastalığı yenecek etkenleri ve bu etkenlerin kullanılma yöntemlerini bularak hastanın sıkıntılarını giderme, iyi etme işi.

Terapist:Psikolojik destek ihtiyacında olan kişilere profesyonel bir çerçeve dahilinde destek veren, aldıkları psikoterapi eğitimleriyle terapi konusunda uzmanlaşmış kişilere denir.

Terapist kimdir, nasıl olunur sorularına Türkiye’de cevap vermek pek kolay değil. Şöyle ki; ruh sağlığı hizmetlerinin tamamını içeren bir yasanın olmaması alanda kimlerin ne şekilde hizmet verdiğini, bu hizmeti veren kişilerin aldıkları eğitimin niteliğinin sorgulanamamasına neden oluyor. Hal böyle olunca da ruh sağlığı alanı ana-baba günü gibi kalabalık ve karmaşık gözüküyor.

Bu şartlarda Türkiye’de bir psikoloğun terapist olabilmesi için gerekli olan azami şartları birlikte inceleyelim. Psikoloji lisans eğitimini bitirdikten sonra “Terapist” olma yolunda ilerleyen bir psikoloğun ilk yapması gereken şey, “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans” eğitimi almak olacaktır. (Uygulamalı Psikoloji gibi programları da öneren olacaktır fakat sadece Klinik  Psikoloji Yüksek lisans mezunu Klinik Psikolog unvanı alabiliyor.)

Aday bunu iki şekilde yapabilir;

*Son zamanlarda üniversiteler bu programlara alacakları adayların Psikoloji Lisans mezunu olup olmadıklarına dikkat ediyorlar.

1- Devlet Üniversitesinde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Yapmak

Devlet üniversitelerinde klinik psikoloji programı vakıf üniversitelerine göre oldukça az ve kontenjanları çok düşük. Örnek olarak İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını inceleyelim:

ALES: 55
YDS: 60
Kontenjan: 6

“Buna göre adayların puanın belirlenmesinde ALES puanının %50’si, not ortalamasının %25’i, Yazılı ve Sözlü ortalamasının %25’i hesaplanacaktır. Yazılı ve sözlü ortalaması 65’in altında olan adaylar sınavdan başarısız sayılacak ve kayıt hakkı kazanamayacaktır. “

Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok, gayet ciddi bir süreçten geçiyor adaylar. Bence bu zorluk gayet uygun, terapist olmak isteyen bir psikoloğun bu kriterleri sağlaması gerektiğini düşünüyorum.

2- Vakıf Üniversitesinde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Yapmak

Benim şahsi görüşüm vakıf üniversitelerinde klinik üzerine yüksek lisans yapmak devlet üniversitelerine göre çok daha kolay. Kimsenin aldığı eğitimi eleştirmeye hakkım yok fakat eleştirilmesi gerekenlerde ilk sırada alıyor bu yüksek lisanslar. Burada da Beykent Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını ele alalım:

ALES: 55
YDS: –
Kontenjan: –

Beykent Üniversitesinde Klinik Psikoloji YL yapmak isterseniz tam peşin 54.625 TL ödemeniz gerekmektedir. Taksit isterseniz 57.500 TL ödemeniz gerekmektedir. Dile kolay demek isterdim ama değil.

Terapist olmak istiyorsak seçmemiz gereken iki yolumuz var. Birinci yol, oldukça zor ama bir o kadar da nitelikli. İkinci yol, paran varsa çok kolay ama niteliğine siz karar vereceksiniz. Tabii sadece bunlarla da bitmiyor maalesef. Evet, tahmin ettiğiniz gibi test ve terapi eğitimleri. Çalışmak için başvuracağınız kurum sizden birçok eğitim almanızı isteyebilir. Biz isteyebileceği bazı eğitimlerden kısaca bahsedelim;

*Eğitimlerle alakalı daha kapsamlı bir yazı hazırlayacağım. 

Sıradan bir BDT eğitimi: 2.500 TL (Kısa)
Nitelikli Bir BDT Eğitimi: 12.000 TL (Uzun)
MMPP Test Eğitimi: 1.805 TL
Nöropsikolojik Değerlendirme Testi: 2.884 TL

Şimdi gelelim kabaca bir hesap yapmaya, eğer yüksek lisansımı vakıf üniversitesinde yaparsam ve sıradan bir BDT eğitimi alır iki tane de test eğitimi alırsam toplamda 50.000+2.500+1.800+2.880= 57.180 ortalama bir para ödemem gerekiyor. Peki tüm bunları yapmama rağmen beni ortalamanın üstünde bir maaşlı iş bekliyor mu? Herkes tecrübeli elemanı, en ucuz fiyata çalıştırmak istiyor. Güzel hayallerle girilen psikoloji bölümü, gerçekleri çok geçmeden bizlerin yüzüne vuruyor. Maalesef terapistlik mesleği dışarıdan gözüktüğü kadar mükemmel ve kolayca ilerlenilen bir meslek değil. Umarım en yakın zamanda herkes bunu kabul eder ve değişim için somut adımlar atar.

5 yorum

 • Avatar Selin

  Bu içeriği oluşturan kişi Kültür Üniversitesi mezunu. Beykent Üniversitesini neredeyse “niteliksiz” bir üniversite olarak yorumlamış. Merak ettiğim kendi okuduğu üniversite çok mu “nitelikliydi”? Evet Türkiyede maalesef psikoloji okumak zor ve başarılı olmakta zor ama imkansız değil. Nerede okuduğun tabi ki önemli ama bir üniveristeyi eleştirirken en azından insan bir dönüp bakmalı ben hangi üniversitede okudum diye bu içeriği paylaşan kişi bir boğaziçi,odtü yada yazdığı gibi dokuz eylül üniversitesi mezunu olsa gam yemicem. Bir şeyi eleştirirken insan dönüp birazda kendine bakmalı

  • Selin Hanım, yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederim.
   Ben yazıda Kültür Üniversitesi hakkında herhangi bir olumlu yorum yapmadım. Eğer Kültür Üniversitesinde de Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı olsaydı, onu örnek olarak gösterirdim. Bir olguyu eleştirirken illa kendimi göz önünde bulundurmak zorunda değilim. Yazının genel hatlarıyla haklı olduğunu kabullenmek yerine sırf üniversitenize eleştiri gelmiş diye yorum yapma gereği duyuyorsunuz. Keşke, yapılan eleştiriyi “neden Beykent yazdı acaba?” diye bir sorsaydınız. Belki o zaman bir ilerleme kaydedebilirdik.

   İyi çalışmalar dilerim.

 • Avatar Ahmet

  Türkiye’de devlet üniversitelerinde klinik psikoloji yüksek lisans programları toplamda herhalde anca 30 kişi kadar. Boğaziçi, Odtü vs üniversitelerden mezun olanlar bile vakıf üniversitelerine yönelmek zorunda. Bu eğitimler sürecinde de kişinin büyük şehirlerde yaşamını devam ettirmek için yapacağı onca masraf cabası. Yani bu işin maliyeti 100 binliranın üzerinde ve bu eğitimlerin tamamını tamamlayanların bile ancak belki yüzde onu kendi işlerini icra edebiliyor.

 • Merhaba, haklısınız kriterleri yüksek birkaç vakıf üniversitesi mevcut ama geriye kalan onlarca vakıf üniversitenin ne kriterleri ne de eğitimi uzaktan pek yeterli gözükmüyor. Uzaktan diyorum çünkü tüm üniversitelerden yüksek lisans yapma imkanım yok, yapanlardan ve görünen durumdan incelediğim kadar bilemiyorum.

  Yorumunuz için teşekkür ederim,
  iyi çalışmalar.

 • Avatar Bilgisizliğe bilgilendirme

  Vakıf ünv hakkında yazdıklarınız bana bu konuda ne kadar yargılayıcı ve bilgisiz olduğunuzu gösterdi. Yazı yazıcak kadar kendinize güveniyorsanız üniversite koşullarını araştırmış olmanızı beklerdim. Bir çok kaliteli vakıf üniversitesinin koşul olarak söylediği puanlar devlet üniversitelerinin koşullarından yüksek. Bilginize

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Input your search keywords and press Enter.