Şimdi Okunuyor:
Psikoteknik Merkezinde Psikolog Olmak
Tam İçerik 5 minutes read

Psikolog iş ilanlarının neredeyse tamamını oluşturan ve sadece psikologların (psikoloji lisans mezunu) çalışabildiği psikoteknik merkezlerinde; psikologların ne yaptıkları, ne kadar maaş aldıkları ve hangi şartlar altında çalıştıklarıyla ilgili tüm süreci anlatan bir metine henüz rastlamadım. Bu nedenle bu yazıda psikoteknik merkezlerinde psikolog olmakla alakalı yaşadığım süreçlerden bahsedeceğim. Öncelikle psikoteknikle alakalı kavramları açıklayalım.

Psikoteknik Değerlendirme: Trafik psikolojisinin alt dallarından biri olan psikoteknik, kişinin belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler aracılığıyla ölçülmesidir. 1

Psikoteknik Belgesi:Psikoteknik belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir.2 Bu belgeyi, ticari araç kullanan ve yasal nedenlerden dolayı (Alkol, ceza puanı vs.) ehliyetine el koyulan sürücülerin alması ve 5 yılda bir yenilemesi gerekiyor.

Psikoteknik Merkezi: Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş, il sağlık müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş psikolog unvanına sahip kişiler tarafından Psikoteknik Değerlendirme yapılan kurumlardır.

Türkiye’de Psikoteknik Değerlendirme yapmak için kullanılan iki ayrı sistem, cihaz vardır. Bunlar;

Alg Trafikent Psikoteknik Cihazı: Bu alanda ülkemizde geliştirilen ilk ve tek özgün sistem olup tamamen yerli bir yazılım ve donanım ürünüdür. Zihinsel Yetenek ve Beceri Testleri, Psikomotor Yetenek ve Beceri Testleri ve Kişilik ve Sürücü Davranışları Anketi içeren toplamda 14 testten oluşmaktadır.

ALG Psikoteknik Cihazı

Alg Trafikent Psikoteknik Cihazı

Viyana Test Sistemi (VTS): Görsel Bellek, Sürekli Dikkat, Tepki Hızı, Muhakeme, Hız & Mesafe Algısı, Seçici Dikkat, Görsel Süreklilik, Kişilik Testi, İkili İşlem Becerisi olmak üzere 9 alt testten oluşmaktadır.

Viyana Test Sistemi (VTS)

Viyana Test Sistemi (VTS)

Psikokteknik Test Eğitimi

Facebook gruplarında ya da indeed üzerinden iş ararken karşınıza “X SRC Eğitim kurumuna psikolog aranmaktadır“, “Psikoteknik merkezine ALG/VTS sertifikası olan psikolog aranmaktadır.” gibi pek çok ilan çıkmıştır. Bu ilanlara başvurmak için iki kriter aranmaktadır: psikolog olmak ve test sertifikasına sahip olmak. Psikoteknik merkezlerinde hangi test kullanılıyorsa o testin sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Genellikle psikologlar öncesinde test eğitimini almıyorlar. Bu nedenle de birçok kurum, eğitimin ücretini ödeyip aylık olarak psikologdan kesiyor ya da şanslıysanız eğitim ücretini kurum karşılıyor. Alacağınız psikoteknik test eğitiminin ücretleri genellikle dolar üzerinden ödenmektedir. 2018 yılında ALG eğitiminin ücreti 3500 liraydı. Eğitim ücretiyle alakalı kesin bilgiyi eğitimi veren kurumu arayarak öğrenebilirsiniz. ALG eğitimi bir gün sürüyor ve eğitimi aldıktan kısa bir süre sonra belgeniz tarafınıza iletiliyor. Alınan ALG sertifikası 2 yılda bir yenilenmesi gerekiyorken, Viyana test sertifikası -emin olmamakla birlikte- 1 kez alınması yeterli oluyor.

Çalışma Koşulları

Psikoteknik merkezleri Sağlık Bakanlığına bağlı olmasına rağmen kurumsal bir çalışma ortamı bulunmamaktadır. Çalıştığım işte bu konuyla ilgili bir sorun olmamasına rağmen bu merkezlerin genel olarak bir dükkan havasında yönetildiğini gözlemliyorum. İş yerinde samimi bir ortam bekleyenler için gayet uygun çalışma koşullarına sahip. Sadece psikologların çalışabildiği psikoteknik merkezinde patronunuzun sizden genel olarak beklentisi, test sürelerini kısa tutmanız ve mümkün olduğunca çok adayı testten geçirmeniz yönünde olacaktır. Testleri kısa tutarak ve adayı zorlanmadan testten geçirerek kurumun “kolay ve hemen” test verebilir bir kurum olarak kulaktan kulağa reklam yapabilmesine yardımcı olacaksınız. Kulaktan kulağa diyorum çünkü, yasal olarak adaylara herhangi -test geçirecek- bir yardımda bulunmamanız ve testi en az 1 saat -ALG cihazında- uygulamanız gerekmektedir. 

Genellikle haftanın 6 günü, 09:00-19:00 arasında çalışmanızı bekleyen iş verenler, günlük toplam 8 test limitinizi doldurmanızı beklemektedirler. Gelen adayların çoğunluğunu ticari araç kullananlar oluşturuyor. Bu adaylar arasında test cihazını kullanmakta zorlananların sayısı oldukça fazla. Ayrıca birçoğu ücret verdikleri için teste girmeden belgeyi almak isteyebilir hatta kalma ihtimallerini duyduklarında söylenmeye başlarlar. Test sırasında en çok duyacağınız cümlelerin başında “Hocam bana yardım et hele!“, “Devletin boş işleri!” yakarışları gelecektir. Test odasına psikolog ve aday haricinde kimse girememektedir. ALG test cihazında ve odada bulunan kamera ile test odası gözetim altında tutulmaktadır.

İş Tanımı

Psikologların psikoteknik merkezinde iş tanımı oldukça net: Gelen adaylara psikoteknik testini uygulamak ve bunun değerlendirmesini yaparak süreci tamamlamak. 2018’de ALG testi kullanılan bir psikoteknik merkezindeki işleyiş sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 1. Adayın fotoğrafını ve kişisel bilgilerini alarak sisteme kayıt,
 2. Cihaz kullanımın anlatılması,
 3. Test uygulama,
 4. Sonuç değerlendirme,
 5. Adayı sonuç belgesi ile psikiyatra yönlendirme,
 6. Adayın psikiyatrdan aldığı raporu il sağlık müdürlüğüne iletmek,
 7. İl sağlık müdürlüğünden gelen onay raporunu adaya vermek.

Tüm bu anlattığım süreç 2018 yılında geçerliydi, herhangi bir değişiklik olduysa bilen arkadaşlar yoruma belirtebilir.

Deniz Rüzgar’dan Düzeltme: “2019 yılı itibari ile ilçe sağlığa gitmek, psikiyatri onayını almak kalktı. Adayın testi bittikten sonra e-rapor sistemi üzerinden yeterli/yetersiz şeklinde işaretleyip elektronik imza atıyorsunuz. Kişi ondan sonra psikiyatriye gidiyor psikiyatr uygun görürse onaylıyor ve psikoteknik raporu kişinin e-devletine düşüyor. Bu düzenleme ile de psikiyatri kısmı psikoloğu ilgilendirmiyor artık.”

Psikoteknik merkezleri, psikologların iş tanımının net olduğu ve rehabilitasyon merkezlerinde olduğu gibi psikolog olmadan çalıştırılamayan ender kurumlardan birisi. Ayrıca yapılan işin ölçülebilir olması da beni etkileyen nedenlerden birisi. Eğitimi alırken yapılacak işin ne kadar değerli ve önemli olduğunu hissediyorsunuz. Ta ki işe başlayana kadar. Üzülerek belirtmeliyim ki psikoteknik merkezlerindeki çalışma koşulları, iş verenlerin tutumu ve adayların yaklaşımı uzun süre burada çalışma gibi bir hayale engel oluyor.

Psikolog çalıştırmak zorunda olmasına rağmen fazla mezun sayısından olsa gerek işverenler kazanılan ücrete göre oldukça az maaş teklif ediyorlar. Bu ücret metropollerde asgari ücrete daha yakınken nadir de olsa Anadolu’da 3000 TL‘ye yaklaşmaktadır. Uygulanan testin ücreti 150-200 TL arasında değişmektedir.

Verdiğim bilgiler arasında bir yanlışlık veya eklemeyi unuttuğum kısımlar varsa lütfen yorumlarda belirtin. Ek olarak sormak istediğiniz bir şey varsa buradan sorabilirsiniz: İletişim

Diğer psikolog meslek deneyimlerini de okumanızı öneririm: Anaokulu & Kreşte Psikolog Olmak, Devlet Hastanesinde Psikolog Olmak, Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde Psikolog Olmak

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

24 yorum

 • Avatar Şeyma

  Merhaba psikologum alg sertifikası almak istiyorum nereden alabilirim

 • İlk etapta ALG mi yoksa Viyana ile mi psikoteknik merkezi açmak daha mantıklı?

 • Avatar Taylan

  Peki çalıştığın yer hergun 8 test yapabiliyor muydu ?yada gunde ortalama kac test yapiyordu ? Teşekkurler

 • Avatar maraban

  Merhaba SRC kursumuz var psikoteknik merkezi açmak istiyoruz bina ve fiziksel şartnamelerin neler olduğunu nerden öğrenebiliriz kaynak varmı

 • merhaba bu eğitimi pdr mezunları da alabilir mu acaba

 • Avatar Taylan

  Çok tesekkur ederim cevapladıgin için peki çalıştığın yer her gun 8 test yapabiliyor muydu ve 2 makina olsa toplamda 16 test yapilabilinir mi ?

  • Çalıştığım yer o kadar aktif değildi ama iki cihazla çalışan kurumlar var. Potansiyele göre hareket edilebilir.
   Teşekkürler.

   • Avatar Taylan

    Peki çalıştığın yer her gun 8 test yapabiliyor muydu ?yada gunde ortalama kac test yapiyordu ? Teşekkurler

 • Böyle bir eğitimi nerden alabiliriz internette buna dair birşey bulamadım

  • ALG testini ALG Psikoteknik şirketinden, Viyana test eğitimini ise Viyana Test Sistemi üzerinden alabilirsiniz. Google üzerinden iki şirkete de ulaşmak oldukça kolay.

   Teşekkürler.

   • Avatar Dilay

    Merhabalar şirketlerin sitelerinde bilgi bulamadım maalesef , uygulayıcı belgesini nasıl alabileceğimiz hakkında daha detaylı bilgi vermeniz mümkün mü?

 • Avatar Çağla

  İyi günler lütfen psikoteknik merkezi açma konusunda masraflar , kazançlar vs daha detaylı bilgi verebilir misiniz ? Gerçekten çok faydalı olur

  • Test cihazını almanız ve ofisin fiziksel düzenini yönetmeliğe uygun hale getirmeniz yeterli. Açmadan önce bölgedeki SRC merkezleriyle görüşmenizi öneririm. Psikoteknik ve SRC çoğunlukla birlikte alınıyor.

   Teşekkürler.

 • Avatar Taylan

  Merhabalar psikoloji mezunuyum ve Psikoteknik merkezi açmayı düşünüyorum ama internette buldugum bilgiler cok kısıtlı.Merkezi Ankarada acmak istiyorum ve psikolog olarakta kendi merkezimde kendim test yonetimi yapcam.Size sorum ortlama bir psikoteknik merkezi aylık ne kadar kar yapar ? Şimdiden teşekkurler

  • Günde en fazla 8 test yapabiliyorsunuz. Ben çalıştığımda test ücreti 150 liraydı. Psikolog maaşı, Ofis, cihaz, elektrik vb haricinde pek bir masrafı olmuyor. Bunun üzerinden hesap yapabilirsiniz.

   Teşekkürler.

   • Avatar Psikolog1

    Merhaba, bir psikolog iki makine olsa kaç test yapma hakkım var acaba? Bir psikolog sadece 8 test mi girebilir?

 • Avatar Psikolog hanım

  Gelen sürücüler açısından ortam açısında ve daha bilmediğim birçok konu hakkında. Cevap verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 • Avatar Psikolog hanım

  Merhaba bir kadın psikolog olarak psikoteknik merkezinde çalışmak için teklif aldım ancak çok kararsızım çok zorlukları var mı bir kadın olarak özellikle

  • Kadınlar da gayet çalışabilir. Benim çalıştığım kurumda gelen adayların tamamı erkekti. Sanıyorum tüm kurumlarda aşağı yukarı durum böyle.

 • Yakın bir zamanda bir alg psikpteknik merkezine mulakata gidecegim.

  ankarada 09.00 ve 18.00 arası haftanın 6 günü çalısıyor imiş. maaşı umarım iyidir.

  ayrıca psikoteknık merkezi açmak için yuksek lisans gerekıyor mu? sadece 50 bini bulan bir alet mi gerekir mekan varsa ?

 • Çok teşekkürler. Peki ya başkasının elinin altında çalışmaktansa kendi psikoteknik merkezimizi açmanın maaliyeti yaklaşık ne kadara mal olur bize? Ayrıca piyasada tutunmak için ne gibi şeyler yapmak lazım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Rica ederim.

   Test cihazının ücreti 50.000TL’den fazla diye biliyorum. Cihaz haricinde ek dükkan açma masrafları var sadece. Psikoteknik merkezi açanların birçoğu aynı zamanda SRC kurumuna sahip oluyor. SRC’ye gelen müşterileri Psikoteknik merkezine yönlendiriyor. SRC bu konuda oldukça önemli bir yere sahip.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Input your search keywords and press Enter.