Şimdi Okunuyor:
Psikoloji Terim Bilgini Ölç!
Tam İçerik 40 second read

Her alanın kendine özgü bir terim dili (terminolojisi) var. Diğer alanlarda olduğu gibi psikolojide de bir süre tekrar yapmayınca terimler unutulabiliyor. Hem hafızayı zinde tutmanız hem de yeni bilgiler öğrenmeniz için hazırladığım bu psikoloji terimleri testi bakalım seni zorlayacak mı? Prensesin zafer fotoğrafını görmeni dilerim. Karşına üzgün domuz çıkarsa da üzülme, sana güzel bir kaynak bırakıyorum. Haydi başlayalım!

Hazırlanan diğer testlere (PsikolojiKlinik Psikoloji, Sosyal PsikolojiNöropsikoloji, Gelişim Psikolojisi) de göz atmanı öneririm.

Test sonucunu Twitter ve Facebook üzerinden bizlerle paylaşmayı unutma 🐥

Testi hazırlarken kullandığım kaynak: Güncel, M., & Muhammet, K. (2011). Psikoloji Sözlüğü

Aşağıdakilerden hangisi kişinin daha önce yaşadığı gerçek bir olayı hatırlamadığına dair olan yanıltıcı duruma verilen addır?

1
Doğru ! Yanlış !

Dejavu, yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu, anı daha önceden yaşamışlık hâlidir. Jamais Vu ise Fransızca "hiç görmedim" anlamına gelir. Yaşanan bir durumun, tamamen yabancı geldiği, sanki hiç yaşanmamış gibi hissedildiği bir bellek yanılmasıdır.

Jung’un erkekteki bilinçdışı dişil yön olarak tanımladığı arketip nedir?

1
Doğru ! Yanlış !

Anima, erkeğin feminen yönü; animus ise kadının maskülen yönüdür. Bireyin karşı cinsle olan ilişkilerini düzenleyen bu arketipler bilinç düzeyinde rahatça tecrübe edildiğinde kişi karşı cinsle sağlıklı ilişkiler kurar. Aslen aşık olmak ve ‘aradığı’ eşi bulmak tamamen bireyin içindeki anima ya da animusu keşfetmesi ve ortaya koyması ile ilgilidir. Bu arketip bastırılırsa kendilik dengesi bozulur ve tek boyutlu sığ bir kişilik ortaya çıkar.

Aşağıdakilerden hangisi “dikkat” için en iyi tanımdır?

1
Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki seçeneklerden hangisi DSM-5’e göre doğrudur?

1
Doğru ! Yanlış !

Eşcinsellik bir hastalık değildir, insan cinselliğinin olağan çeşitliliğinin bir görünümüdür. Psikoloji ve tıbbın bir dalı olarak psikiyatri ilk dönemlerinde hakim ideoloji doğrultusunda üremeye dönük olmayan birçok cinsel etkinlik gibi eşcinselliği de bir ruhsal bozukluk olarak kabul etmiştir. Ancak insan cinselliği ile ilgili çalışmalardan elde edilen bulgular, eşcinsel bireylerin ruhsal işlevlerinin diğer cinsel yönelimleri olan kişilerden farklı olmadığını gösteren bulgular ve eşcinsel özgürleşme hareketinin toplumun eşcinsellikle ilgili tutumunu sorgulası sonucunda bilimsel olarak eşcinselliğin bir ruhsal bozukluk olmadığı yaklaşık kırk yıl önce ilan edilmiş ve yaygın kabul görmüştür. Bireyin eşcinsel olması kendi başına kişiyi sıkıntıya sokmayan, kişisel, sosyal ve mesleki işlevselliğini bozmayan bir durumdur. Ancak toplumun genel eşcinselliği yadırgayan, hor gören, dışlayan tutumunun kişi üzerindeki etkileri eşcinsel bireylerin ruhsal sorunlar yaşamasına ve ruh sağlığı hizmetlerine yüksek oranda başvurmalarına neden olmaktadır (CETAD).

“İğdişlik Korkusu” için en iyi tanım hangisidir?

Korku Kültürü Nedir? 1
Doğru ! Yanlış !

Ailede ve toplumda çocuğun yaramazlıklarına, penisi ile oynamasına, gece işemelerine karşı bir ceza olarak penisin kesileceği sıklıkla söylenir. Ülkemizde bu yaştaki çocuklara yapılan, tutun şunu sünnet edelim, vb. biçimdeki korkutmalar, takılmalar ve gerçekten bu yaşlarda yapılan sünnet olayının kendisi penise bir zarar gelebileceği, ceza olarak penisin kesilebileceği korkusunu uyarır. Bu korku, iğdişlik korkusu olarak bilinir.

Analojinin açıklaması hangisinde doğru verilmiştir?

Bilişsel Davranışçı Terapi ile Çalışmak 1
Doğru ! Yanlış !

Bilinen bir olayı, bilinen başka bir olaya benzeterek öğrenme yoludur.Örneğin, kan dolaşımının trafik akışına benzetilmesi.Somut benzetmelerde kullanılır.

Psikanalizde olumsuz aktarım nedir?

Sinirbilim Söyleşi 1
Doğru ! Yanlış !

Olumsuz aktarımları olan danışanlar terapistlerine karşı güvensizdirler, ondan yararlanacakları umudunu taşımazlar, gelecek onlara iyi şeyler vaat etmez. Terapist onları iten, sevmeyen vermekten çok almaya bakan ve kişisel çıkarlarını önde tutan bir kişi konumundadır. Kendilerine yönelik olumsuz duyguları kendilerini sevilecek, sevgiyi hak etmiş biri olarak algılanmalarına olanak tanımaz (Odağ, C. (1999). Nevrozlar. Halime Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi V. kitapları. İzmir.).

Prosopagnozinin anlamı hangisinde doğru olarak verilmiştir?

PAnik Bozukluk 1
Doğru ! Yanlış !

Yüz körlüğü olarak da bilinen Prosopagnozi, yüz kimliğinin tanınmasında bir bozulmadır. Yüz körü olan kişiler genellikle aile üyelerini, yakın arkadaşları ve hatta kendilerini tanımakta zorluk çeker. İnsan beyninde yüz tanıma ile ilgili özel bir bölüm bulunmaktadır. Onun için herkesin bulutlara, kahve falına, dağlara, desenlere baktığında bir anlam ifade etmeyecek şekilleri insan yüzüne benzetme eğilimi vardır. Ancak yüz körlüğü yaşayan hastalarda bu özellik olmaz. Bu sebeple de hastalık ciddi sosyal problemler yaratabilir. Kaynak: https://www.cnnturk.com/saglik/aynada-kendisini-taniyamayanlarin-hastaligi-yuz-korlugu

Bir eylemin sık aralıklarla tekrarlanması sonucunda kolayca meydana gelen, çaba sarfetmeden ve neredeyse otomatikleşen, kalıcı bir davranış şekli hangisidir?

1
Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerden hangisi “vajinismus” için en doğru tanımdır?

vajinismus 1
Doğru ! Yanlış !

Vajinismus, kadınlarda oldukça sık olarak görülen bir cinsel işlev problemidir. Vajinismus, cinsel sorunların sınıflandırılmasında cinsel ağrı bozuklukları içinde yer almakla birlikte vajinismus tanısı koymak için mutlaka ağrının olması gerekmez. Vajinismus çok nadir durumlar dışında psikolojik nedenli bir sorundur. Bilinçaltına yerleşmiş hatalı düşünceler ve olumsuz koşullanmalar bu soruna yol açar. Bilgi eksiklikleri veya kulaktan dolma yanlış bilgiler, hatalı inanışlara ve cinsel ilişkinin korkutucu, acı verici olarak algılanmasına neden olur.

Kritik olaylar tekniği nedir?

1
Doğru ! Yanlış !

Kritik olaylar tekniği, derinlemesine bir olayın analizini veren, davranışa odaklanan, geleceğe bir çözüm önerisi sunan ve genellenebilirliği bulunan bir tekniktir. Ayrıca araştırmacının veri analizi boyunca davranışın nedeninin ortaya çıkarılması sürecinde harcadığı çaba fazla olduğu için iş yükü ağır bir tekniktir. Bu amaçla işyerlerinde, pazarlamada, tıp ve hemşirelik gibi birçok alanda kullanımı yaygınlaşmıştır.

Anansefalinin tanımı hangi şıkta doğru olarak verilmiştir?

1
Doğru ! Yanlış !

Anensefali, hamilelik sürecinde anne karnındaki bebeğin beyni ve kafatasının hasarlı ve eksik oluşması ile meydana gelen doğumsal bir bozukluktur. Anensefali, hamilelik sürecinde yapılan ultrason görüntüleme sırasında gözlemlenmekte ya da doğum sırasında birebir bebek dünyaya geldiğinde görülmektedir.

Farmokinetikler neyi ifade eder?

1
Doğru ! Yanlış !

Farmakokinetik, etkin maddelerin saf veya dozaj şekilleri içinde organizmaya verilişlerinden sonra, plazma, idrar, tükürük, lenf ve omurilik sıvısı gibi biyolojik sıvılarda oluşturduğu profilleri inceleyerek, bu profilleri matematiksel denklemlerle tanımlamaktadır. Yani ilacı vücuda alım şeklidir.

Psikoloji Terim Bilgini Ölç!
Ah be!

Bilgilerini tazelemen gerek! Bu terimlerden bazıları sana çok detay gelmiş ya da birçok terimi hiç duymamış olabilirsin. En azından bu test ile bilmediklerini fark ettin. Biraz daha terimsel bilgi edinmek istiyorsan psikolojiye giriş kitapları senin için çok faydalı olabilir!
Fena değilsin!

Temel konularda sıkıntı yaşamıyorsun ama bilgilerini tazelemek ve daha fazla öğrenmek isteyebilirsin! Bunun için sana Jung’ın Analitik Psikoloji Sözlüğü’nü tavsiye edebilirim.
İnanılmaz!

Harika! Ufak hataların olabilir ya da arada kalmış çok düşünmüş olabilirsin. Yine de çok güzel bir sonuç elde ettin, tebrik ederim! Bunları biliyorsan psikoloji terimlerinin altını üstüne getirmiş sayılırsın. Eğer bildiklerini taze tutmak ya da daha fazla öğrenmek istiyorsan sana bir kitap önerim var: Psikoloji Sözlüğü - Güncel Masaroğulları

Sonucunuzu paylaşabilirsiniz:

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Input your search keywords and press Enter.