Şimdi Okunuyor:
Psikoloğa Diploma Sorulmaz!
Tam İçerik 2 minutes read

Yeşim Salkım’ı hepimiz tanıyoruz. Oyuncu, şarkıcı, ünlü… Şimdilerde ise unvanlarına unvan katma çabasındaymış. 5 dakika önce magazinde paylaştı haberini. Ne mi? Sıkı durun! Kendisi Bodrum’da psikolojik danışmanlık yapmaya başlayacakmış.

*Röportajın ilgili kısmı

Lütfen ama alt yazı eksik olmuş. Çocuklara da danışmanlık etmek istediğini söylemişti Salkım. Buradan tüm öğrenci arkadaşlarım ve gelecekteki “gerçek” meslektaşlarım adına Yeşim Salkım’a ve onunla aynı niyeti paylaşan herkese seslenmek istiyorum.

“Sevgili Yeşim Hanım, psikolojik danışmanlık yapmak istiyormuşsunuz. Bunun gerçekten eğitimini almadan 3-5 kitap okuyarak halledilebilir bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bunu tüm samimiyetimle soruyorum, çünkü siz devamlı insanları cahillikleri ile aşağıladığınız için bu konudaki kaygımı haklı bulacağınızı ümit ediyorum. Eğitimden kastım, Psikoloji veya PDR lisans eğitimidir. 1 saatlik kurslarla bu işin olamayacağını hepimiz biliyoruz. Siz de annesiniz, sizin de çocuklarınız var. Onların ruh sağlığını herhangi bir kimsenin hobisi haline getirmeyeceğinize inanıyorum. Fakat siz de kimsenin hassas damarını kesecek bir cerrah değilsiniz. Lütfen kusura bakmayın ama hobi veya yeni meslek arayışınız varsa lütfen daha az riskli ve yetkinliğiniz olan durumları araştırın. Saygılarımla…”

Mikrofonu elime almışken bir de bu mesleği icra eden uzmanlara ve bu yoldaki arkadaşlarıma söylemek istediklerim var:

Bu ülkede psikoloğa diploma sorulmaz! Ne yazık ki her gün yüzleşiyoruz. Şimdi biz 1 yıl hazırlık, 4 yıl fakülte 5 yılda lisansı tamamlarız. Ardından ALES, YDS, KPSS derken 2 yıl 3 yıl da öyle geçecek, sonra yüksek lisans… Ardından 1650 lira maaş ile 6 tam gün iş buluruz. Bunu kariyer.net’de gördüm bizzat. Yeşim Hanım ise 1 yıl içinde Bodrum Türkbükü’nde muhteşem manzaralı psikolojik danışmanlık merkezini açar. Saati 400-500 liradan -umarım rakamı az vermemişimdir- tatilcilere danışmanlık verir. Yani 8 yıl çalışıp ayda 24 gün çalışarak 1650 lira kazanan bizler Yeşim Salkım ile meslektaş olacağız. Parayı da bir kenara bırakalım da peki ya bilgi birikimi?”


*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

3 yorum

 • Serzenişinizde çok haklısınız. İnsanların çok rahat bir şekilde psikolojik danışmanlık hizmeti verebileceklerini söyleyebilmelerinin sebebi maalesef ruh sağlığı yasasının hala çıkartılmaması. Umarım en yakın zamanda ruh sağlığı çalışanları birbirleri arasındaki çekişmeyi bırakarak ve tabi yaptım oldu demeden örgütlerin uzlaştığı bir yasaya kavuşabiliriz. Bu arada Yeşim Salkım’ın bu haberi çıktığı zaman Twitter’da bir psikolojik danışman kendisini etiketleyerek sizinkine benzer bir serzenişte bulunmuştu, o da yüksek lisansını yurt dışında yaptığını söylemiş fakat nerede hangi bölümde yaptığı konusundaki soruya cevap vermemiş. Sonuç olarak sizin de ifade ettiğiniz gibi sinir bozucu bir durum.

  Bahsettiğim konuşmanın linki: https://twitter.com/yesimsalkim/status/1013513497731313671

 • Avatar Hüseyin

  Kadin psikolojik danismanlik ifadesinin agirliginin farkinda degil. O konuda uyarilmasi ve kendini duzeltmesi lazim. Yasam koclugu falan desin en azindan. Ününü kullanarak yasam tecrubesini de katarak oyle insanlara guzin ablalik yapmaya soyunabilir buna bir sey demeye hakkimiz var mi bilmiyorum. Psikologlardan fazla da kazanabilir, sonucta ünlüler her turlu haksiz derecede asiri para kazaniyor. En azindan buyuk cogunlugu. Yani bu kadin ne yapsa o ününün uzantisi olarak fazla ilgi gorecek. Oyunculuk da ayni degil mi, hercek tiyatro oyunculari var, bir de sirf unlu diye dizileri rekor kiran yuzler. Yaziyi yazan kisiye katiliyorum ama biraz dar ve asiri alingan bakmis bence.

  • Avatar SahraGozdamga

   Yorumumuzun büyük bir kısmına şüphesiz katılıyorum. Daha dogru bir uslup seçip sadece tecrübelerini paylaşmaktan söz etmis olsaydı ornegin kitabındaki gibi asla sorun olmazdı. Kazanç mevzusunda o kadar haksız kazanç elde eden insan varken Yeşim Hanımı özellikle seçip iğnelemek gibi amacım yok bunu tenzih ederim. Konu psikolojik danışmanlık olduğu için vurguladım. Yoksa diger meslekleri de bu konuda saysak eminim bitmez. Kısacası dar bakışımın sebebi sadece bu konuya odaklı yazmış olmam. Yazdıklarımızı dikkate alacağım yorumunuz ve kibar üslubunuz için tesekkur ederim.

Yazı hakkındaki görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Input your search keywords and press Enter.