Şimdi Okunuyor:
Hangi Psikoloji Yaklaşımına Daha Yakınsın?
Tam İçerik 50 second read

18.yüzyılın sonundan itibaren, ilk olarak Fransa ve Avusturya’da daha sonra ise ABD’de popüler olan ruhsal bozuklukların, psikolojik işlev bozukluklarına atfedildiği çeşitli psikolojik bakış açıları ortaya çıktı. Temelde aynı amacı güden ve daha iyi olma hedefine ulaşmak isteyen bu ekoller, tıpkı psikolojinin alt alanları gibi aynı yolu farklı kulvarlardan yürüyorlar.

Danışan için psikoloğunun kendisiyle aynı unsurlara önem veren, aynı noktaları mihenk taşı kabul eden yaklaşım ya da yaklaşımları benimsemiş olması terapötik sürece pozitif katkı sağlayabilir. Benzer şekilde psikolog ya da psikolog adayları da açıklamalarını, vurguladığı noktaları, sorunları temellendirmede odaklandığı dönemleri benimsemeye daha yatkın oldukları terapi yöntemlerini ya da yaklaşımlarını seçebilirler.

Danışan ya da psikolog… Konumu fark etmeksizin, size bir sorumuz var:  Hangi psikoloji yaklaşımına daha yakınsınız?

Testin sonunda sizi bekleyen kitap önerilerini sakın ha es geçmeyin! Ve unutmayın yalnızca biraz eğlenelim, eğlenirken öğrenelim diye hazırlanmış bir testi çözmek üzeresiniz. İlk sorudan başlayalım mı?

 

Bir konuda başarısız olduğunda bunu nasıl yorumlarsın?

Davranışlarında kontrolsüzlük ve belirgin tutarsızlıklar gördüğünüz birisine faydalı olmak için ilk tercihiniz hangisi olur?

Sizce hangisi insan yaşamı için daha önemli?

Senin için hangisi daha keyif verici?

Karar vermen gereken durumlarda mantığınla hareket etmek mi yoksa duygularını dinlemek mi daha doğru?

Ergenlik çocukluk ile yetişkimlik arasındaki bir "geçiş"dönemidir.

Aşağıdakilerden hangisine sahip olmak hayatını daha çok kolaylaştırır?

Kaygı bozukluklarının birden fazla nedeni vardır. Peki, sence aşağıdakilerden hangisinin kaygı bozukluğu üzerindeki etkisi daha önemlidir?

Ayşe sinemaya gitmek istememesine karşın sırf arkadaşları gitmek istediği için onlarla gidiyor ve yine filmi hiç beğenmemesine karşın sırf arkadaşları beğendiği için beğendiğini söylüyor. Çoğumuz farklı durumlarda benzer davranışlar gösteriyoruz. Ayşe üzerinden düşündüğümüzde bunun asıl nedeninin hangisi olma olasılığı daha yüksek?

Sizce hangisi daha etkili bir öğrenme yöntemidir?

Kliniğinize tedavi amaçlı gelen bir danışanınız olduğunu düşünelim... Size çekingen bir insan olduğunu, bulunduğu ortamlarda söze giremediğini ve fikir belirtirken hep tereddütte kaldığını söylüyor. Bu davranışın temel nedenini ilk olarak nerede ararsınız?

Hangi Psikoloji Yaklaşımına Daha Yakınsın?
Psikanalitik Yaklaşım

Rüyalar gerçek olsa seni her gün görürdüm. Psikanalitik yaklaşım tam senlik olabilir mi? Sadece soruyorum. Çünkü geçmişe fazlasıyla odaklanmış görünüyorsun. Çocukluk dönemin, hayatının geri kalanına kıyasla çok daha önemli bir yer kaplamış gibi duruyor. Ayrıca küçük nesnelere bile çok büyük anlamlar yükleyebiliyorsun. Senin için ne şimdi ne de gelecek önemli, sen her şeyin anlamını geçmişte arıyorsun ve tüm hatalarının, başarılarının sorumluluklarını -genellikle- geçmişe yüklüyorsun. Hal böyle olunca tüm yollar psikanalitik yaklaşıma çıkıyor. Senin için kitap önerim: Bruce Fink - Lacan'cı Psikanalize Bir Giriş.
Gestaltçı Yaklaşım

Parçalandım ve her bir parçamı ayrı yere bıraktım. Gestaltçı yaklaşım tam senlik olabilir mi? Sadece soruyorum. Çünkü bütün, senin için onu oluşturan parçalardan ibaret değil, her bir parçanın ayrı anlamları var ve esas olan bu parçalar arasındaki ilişki! Bir olayın sonucundan ziyade olay sonuçlanana kadar geçen aşamalara önem veriyorsun ve sonuca giderken ulaştığın küçük başarılar kendini iyi hissettiriyor. Biraz da detaycıyız galiba. Küçücük bir anın bile insan hayatını tamamen değiştirebileceğine gerçekten inananlardansın. Hal böyle olunca tüm yollar gestaltçı yaklaşıma çıkıyor. Senin için kitap önerim: Ceylan Daş - Gestalt Terapi Bütünleşmek ve Büyümek.
Davranışçı Yaklaşım

Gözler kalbin aynasıdır, yalan nedir bilmez onlar. Davranışçı yaklaşım tam senlik olabilir mi? Sadece soruyorum. Çünkü senin için olaylar genelde oldukça anlaşılabilir. İnsan davranışlarında derin anlamlar aranmaması gerektiğini, genelde gerçeklerin gözle görülebilir ve fark edilebilir derecede net olduğunu düşünüyorsun. Gerçekçi hedefler belirliyorsun. Ayrıca denemeler ve alışma sürecinin insan hayatında çok önemli olduğuna inanıyorsun.  Bir insanın, anlattıklarından ziyade küçük bir jesti ya da mimiği sana daha çok ipucu veriyor. Hal böyle olunca tüm yollar davranışçı yaklaşıma çıkıyor? Senin için kitap önerim: Jonas Ramnero, Niklas Torneke - İnsan Davranışlarının ABC'si
Bilişsel Davranışçı Yaklaşım

Aklım başımda değil ki sebebini bilmiyorum. Bilişsel davranışçı yaklaşım tam senlik olabilir mi? Sadece soruyorum. Çünkü algının gücüne inanıyor, durumları ve olayları yorumlamaya önem veriyorsun. Bir insanın yalnızca düşünce yapısı ya da yalnızca davranış biçimi senin için bir şey ifade etmiyor. Bu ikilinin etkileşimi senin için çok önemli. Bir insanı bütün olarak ele alıyorsun. Pratik çözüm üretmenin hayatı kolaylaştırdığına inanıyor ve sorumluluk bilincine önem veriyorsun. Hal böyle olunca tüm yollar bilişsel davranışçı yaklaşıma çıkıyor. Senin için kitap önerim: Dr. Muzaffer Şahin (Çev.) - Bilişsel Davranışçı Terapi: Temelleri ve Ötesi
Hümanistik Yaklaşım

İnsan insan derler idi, insan nedir, şimdi bildim. Hümanistik yaklaşım tam senlik olabilir mi? Sadece soruyorum. Çünkü senin için insan olmanın özel bir anlamı var. Aslında herkesin bir şekilde iyi olduğunu ya da en azından uygun şartlar sağlandığında iyi olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorsun. Empati kavramı sana göre insan yaşamı için en önemli unsurlardan biri. Ayrıca kendini iyi motive ettiğin sürece her şeyi başarabileceğine dair güçlü bir inancın var. Hal böyle olunca tüm yollar hümanistik yaklaşıma çıkıyor. Senin için kitap önerim: Kirk J. Schneider - Varoluşçu & Hümanistik Terapi

Sonucunuzu paylaşabilirsiniz:

24 yorum

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Input your search keywords and press Enter.