Şimdi Okunuyor:
Bilinenin Aksine, İnsan Zekası Daha Az Nöron Bağlantısıyla İlişkili
Tam İçerik 2 minutes read

“Bu zamana kadarki varsayımlar daha büyük beyinlerin daha fazla nöron içerdiği ve bu nedenle daha çok bilişimsel güce sahip olduğu yönündeydi.”
-Erhan Genç


Fotoğraf: Erkan Genç ve diğerleri/ Nature Communications

Yapılan yeni araştırma serebral kortekste bulunan düşük sayıda ve yoğunluktaki nöron bağlantılarının ve dendritlerin yüksek zeka ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Almanya’da bulunan sinirbilimciler, araştırma dahilinde kadın ve erkeklerden oluşan 259 kişiye IQ testi vererek beyinlerini görüntüledi. Yapılan testler, katılımcıların zekasını ölçerken, nöronların (beyin hücrelerinin) uzantılarının yönelim dağılmaları ve yoğunluk görüntülemeleri de katılımcıların beynindeki dendrit sayısını (veya nöronsal bağlantılarını) ortaya çıkardı.

Araştırma, katılımcıların serebral korteksindeki dendrit sayısıyla zekaları arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ortaya koydu. Buna göre, en zeki katılımcıların serebral korteksinde daha az sinirsel bağlantı olduğu görüldü.

Araştırmacılar bu korelasyonu sonradan yapılan ve 500 kişinin IQ puanının ve beyin görüntülerinin bulunduğu Human Connectome Projesi’nden alınan bilgilerin kullanıldığı bir anket ile onayladı.

Ruhr-University Bochum’da araştırmacı olan Erhan Genç, haber bültenlerine verdiği ifadede şöyle söyledi: “Bu zamana kadarki varsayımlar daha büyük beyinlerin daha fazla nöron içerdiği ve bu nedenle daha çok bilişimsel güce sahip olduğu yönündeydi.

Fakat daha önce yapılan araştırmalar, test yapıldığı esnada en zeki insanların, daha az zeki olan insanlara nazaran daha az sinirsel aktivitesinin olduğunu gösteriyordu.

Erhan Genç’e göre zeki insanların beyinleri cılız fakat verimli nöron bağlantılarına sahip. Bu nedenle zeki insanların beyinleri, düşük nöron aktivitesi esnasında daha yüksek zihinsel performansa sahip.

Şunu belirtmek gerekiyor ki, Nature Communications adlı dergide yayınlanan bulgular, beynin mikroyapısal seviyesindeki nispeten az olan farklılıkların, işlevsellik ve performans açısından önemli farklılıkları açıkladığı son bulgular.

Daha önce yapılan çalışmalar ise dendritlerin uzunluğu ve insülasyonu ile bireyin bilişsel yetenekleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştu.


*Eğer isterseniz, Erhan Genç ve diğerleri tarafından yayınlanan makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

*Bu yazı, www.upi.com sitesindeki bu yazıdan Türkçe’ye uyarlanmıştır.

 

2 yorum

 • Avatar Esra Tekine

  İyi günler. Yazınızda zeki insanların daha az nörün bağlantısına sahip olduğunu yazmışsınız. Yazınızı okuyunca aklıma geçenlerde okuduğum bir makale geldi ( makale: https://evrimagaci.org/insan-zekasinin-evrimi-neden-sadece-insanin-beyni-bu-kadar-evrimlesmistir-41) burada insan beyninde nöron bağlantılarının (sinaps) fazla olmasının zekayla ilişkisi olduğunu yani fazla ise daha zeki olunduğu yazıyor. Verdiğiniz bağlantılardan bakınca yine kısa bilgiler var. Okuldaki derslerde de nöron bağlantısının fazla olmasının zekanın yüksek olduğunu gösterdiği ile ilgili şeyler gördük. Çünkü edinilen her yeni bilgide yeni nöronların oluştuğunu böylelikle bu nöronlarında diğer nöronlarla birleşip bilgi akışının daha hızlı olduğunu öğrenmiştik. Bu yazınızdaki bilgiler son zamanlarda yapılmış yeni araştırmalar mı? Konuyla ilgili nerelere baktınız ve kaynaklarınız neler, paylaşabilir misiniz?

  • Merhabalar, yorumunuz için teşekkür ederim. Öncelikle bu yazının bir çeviri yazısı olduğunu ve yazının sonunda hem bahsi geçen çalışmanın makalesinin, hem de Türkçeleştirdiğimiz metnin orijinalinin bağlantılarının olduğunu hatırlatmak isterim. Bunun haricinde, bahsi geçen araştırma 15 Mayıs 2018 tarihinde, yani yakın bir zamanda yapılan bir araştırma (araştırma makalesini buradan okuyabilirsiniz: https://www.nature.com/articles/s41467-018-04268-8).

   “We found that higher intelligence in healthy individuals is related to lower values of dendritic density and arborization.”
   Son olarak da, makalenin abstract bölümünde yazan bu cümle, bu araştırmanın sağlıklı bireylerdeki yüksek zekanın daha az dendrit yoğunluğuyla ve nöron dallanmasıyla ilişkili olduğunu bulduğunu söylüyor. Araştırmayla alakalı daha fazla bilgi edinmek için yazımızın sonundaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Input your search keywords and press Enter.