Şimdi Okunuyor:
Anaokulu & Kreşte Psikolog Olmak
Tam İçerik 2 minutes read

Yaklaşık 4 aydır bir anaokulu & kreşte psikolog olarak görev yapmaktayım. Bu alanda çalışmayı düşünenler için kısaca deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Anaokulunda çalışmak, psikoloji bölümünde okurken aklıma bile gelmeyen bir çalışma alanıydı. Ancak mezun olur olmaz beynime hücum eden ”şimdi ne yapacağım?” sorusu, yüksek lisans alımlarının durumu vs. gibi alandaki herkesin bildiği durumlardan dolayı, kendimi bir anaokuluna iş başvurusu yaparken  buldum. Bu tercihimin temel nedeni, kariyerimin henüz belirsiz olduğu bu başlangıç dönemini, sevdiğim bir alanda deneyim kazanarak değerlendirmek istememdi. Öncelikle çalıştığınız kurumun eğitimci kadrosu, kurucu sayısı, öğrenci sayısı, eğitim ilkeleri, daha önce psikolog ya da psikolojik danışmanla çalışmış olmaları gibi pek çok faktörün; sizin o kurumdaki değerinizi doğrudan etkileyeceğini belirtmek isterim. Mutlaka kurum yöneticileriyle konuşup sizden beklentileri ve sizin yapabilecekleriniz konusunda önceden anlaşmaya varmanızı tavsiye ederim.

Peki ben anaokulunda neler yapıyorum? Aileyi tanımak adına, ilk görüşme yapıyorum. Takip eden günlerde çocuklarının okula uyumu, gelişim özellikleri, arkadaş ilişkileri vs. gibi konularda velilerle görüşmelerim devam ediyor. Bunun dışında okulda olduğum süre ve uygunluğum boyunca tek tek öğrencileri gözlemliyorum. Öğretmenlerle birebir iletişim halindeyim. Birçok konuda ortaklaşa çalışıyoruz. Ayrıca kurumun talepleri veya benim gözlemlerim doğrultusunda kimi öğrencilere gelişimsel tarama testi uyguluyorum.

Özet olarak söylemem gerekirse anaokulları, çocuklarla iletişim kurma yeteneği yüksek ve bu alanda çalışmak isteyen bir psikolog için gerçekten anlamlı veriler toplayabileceğiniz ve kendinize kişisel olarak da birçok özellik (sabretmek, hassas ve esnek düşünebilmek) katabileceğiniz bir çalışma alanı.

Son olarak, bu kadar çeşitliliğin içerisinde bir kurum bir diğer kuruma benzememekle birlikte çok iyiyle de çok kötüyle de karşılaşabilirsiniz.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

8 yorum

 • Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler.
  Aile kaynaklı ortaya çıkan bir sorunda aile il birliğine girmiyorsa, ciddi anlamda çalışma kısıtlaması durumunda ne öneriyorsunuz? O çocukla Çalışmama hakkına sahip miyiz? Mesleğiniz karşı taraf için ciddiye alınmadığı durumlarda ne yapmamızı önerirsiniz?

 • Merhaba hocam, anaokulu&kreste psikolog olmak icin pedagojik formasyon gerekli midir? Tesekkurler

  • Avatar Dilara

   Merhaba, gerekli değildir ancak pedagojik formasyonunuzun olması kişisel bir artı olabilir. Sevgiler.

 • Avatar Halime KAYACA

  Merhaba hocam. Başka testler uyguluyor musunuz çocuklara. Eğer evetse nedir bunlar. Birde gelişim testini paylasabilir misiniz. Teşekkür ederim.

 • Avatar Ayşenur

  Merhaba, gelişim testlerinden bahsetmişsiniz, bu testleri lisans eğitiminizde mi aldınız yoksa dışardan bir eğitim yoluyla mi edindiniz? Bir de testlerin materyalleri okullarda bulunuyor mu yoksa psikologların mi temin etmesi gerekiyor? Teşekkürler.

  • Avatar Dilara

   Merhaba, eğitimleri güvenilir kurumlardan aldım (örn: Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği). Test eğitimiyle beraber materyalleri de almış oluyorsunuz. Sevgiler.

 • Merhaba hocam,
  Öncelikle tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Gelişim testlerinin her öğrenciye uygulandığını duymuştum. Siz sadece ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz öğrencilere mi uyguladınız? Evetse nedenini öğrenmek isterim. Sevgiler

  • Avatar Dilara

   Merhaba, geç görüyorum kusura bakmayın. Gelişim testlerinin uygulanması; kurumun belirlediği programa ve psikoloğun kişisel izlediği yola göre değişebilmektedir. Ben bu testleri ilk olarak öğrenciler hakkında fikir sahibi olmak adına her öğrenciye uygulamıştım. Sevgiler.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Input your search keywords and press Enter.